Spotykamy się wspólnie po dwóch latach pandemicznej przerwy. To doskonała okazja do podziękowań, wspólnego biesiadowania i rozmów. Opolska wieś jest nowoczesna, ale dba przy tym o tradycję i kultywuje dziedzictwo pokoleń. Dzięki pracy ludzi wsi na nasze stoły trafia dobra, tradycyjna żywność.
Wspólnie z rolnikami za tegoroczne plony dziękują mieszkańcy województwa, samorządowcy, lokalni działacze, koła gospodyń wiejskich, sympatycy wsi i wszyscy, którzy doceniają jej dobrodziejstwa i owoce pracy.
Marszałek Andrzej Buła podkreślił, że bardzo cieszy się, że spotyka się z rolnikami w gościnnych Branicach, na malowniczej, słynącej z bogatych plonów i najlepszego w kraju i Europie rolnictwa – Ziemi Głubczyckiej. – Jest to okazja, żeby podziękować za to wszystko, co wydarzyło się w ostatnim roku. To świadectwo pracy i współpracy. Cieszę się, że jest tu wiele środowisk, ludzi zaangażowanych w życie wsi. Są ochotnicy OSP, działacze kół gospodyń wiejskich, liderzy, sołtysi, członkowie Lokalnych Grup Działania, urzędnicy. Ci wszyscy ludzie się nami opiekują i podsuwają nam różne pomysły. Wspaniale jest podziwiać ponad 30 wspaniałych ekip z koronami dożynkowymi – mówił marszałek. Podkreślił także doskonałą kondycję opolskiej wsi, ogromy potencjał i aktywność ludzi mieszkających na obszarach wiejskich. – Rolnicy dbają o naszą ziemię. Wieś technologicznie się świetnie rozwijają, tworzone są miejsca pracy. Dziękuję Wam za to, że rolnictwo i przetwórstwo rolno – spożywcze w województwie jest naprawdę ważną gałęzią gospodarczą. Trzymajcie tak dalej wysoki poziom i się wzajemnie wspierajcie. Zdrowia i sił – życzył.
O tym, że opolscy rolnicy są liderami w Europie zapewniał członek zarządu województwa Antoni Konopka. – Plony są bardzo wysokie. To świadczy o umiejętności, pracowitości, rolników powiatu głubczyckiego, ale także możliwości, jakie daje nam Unia Europejska m.in. wsparciem w doposażenie gospodarstw. Dobre wyniki w tym roku, nie powinny nam jednak zasłaniać patrzenia w perspektywie na przyszłość. Patrząc na sytuację w Ukrainie, istnieje ogromna obawa, jaka będzie produkcja żywności w przyszłości – mówił. Co ważne, jak dodał, cieszy go kontynuacja tradycji i dziedzictwa pokoleń. – Te piękne korony to podziękowanie za otrzymane łaski, ale także mimo wielu zmian na opolskiej wsi, świadczy o kontynuacji kultury, tradycji i integracji mieszkańców. Wspólnie tworzymy tę kulturę opolską – przyznał. Zachęcił także do śledzenia zmagań w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, którego laureaci będą reprezentować województwo opolskie na poziomie krajowym.
Do śledzenia wszystkich atrakcji zachęcał także wójt gminy Branice, Sebastian Baca, który jest bardzo zadowolony, że tegoroczne święto plonów odbywa się właśnie w jego gminie.
Z tego, że tegoroczne Święto Plonów odbywa się w powiecie głubczyckim cieszył się radny województwa Zbigniew Ziółko. – Do trzech razy sztuka. Jak widać frekwencja dopisuje, są tu przecudne korony żniwne. Te dożynki dla rolników z naszego powiatu zakończyły się dobrymi plonami, zarówno dla rolników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw rolnych. Cieszę się z tak dobrych wyników, mino różnych zawirowań, suszy – przyznał.
kk
Data publikacji: 4 września 2022