Dzięki ponad 560 tysiącom złotych przekazanym przez urząd marszałkowski będą zorganizowane warsztaty chóralne, koncerty orkiestr dętych, rozgrywki w piłce nożnej, przygotowano również atrakcje dla seniorów. To efekt podpisanych umów w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, którego łączny budżet wynosi 3 miliony złotych.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano pierwsze umowy w ramach czwartej już edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. „Międzypokoleniowa muzyka chóralna. Mieszkańcy gotowi na wyzwania i tworzący otwartą wspólnotę”, to tytuł jednego z sześciu projektów. Wygrał on w ramach zadania powiatowego i subregionalnego (100 tysięcy złotych i 150 tysięcy złotych). Pierwsze efekty poznamy 10 i 12 czerwca, bowiem wtedy zostaną zorganizowane koncerty. Pierwszy z nich w Głogówku, kolejny w niedzielę w Branicach. – Chcemy w przypadku projektu powiatowego jako chór „Angelus Cantat” kultywować kulturę chóralną, wzmacniać nasze relacje między muzykami, a odbiorcami. Zorganizujemy warsztaty, koncerty, imprezy plenerowe. Występy wzbogacać będą lokalne spotkania i uroczystości w środowisku osób niepełnosprawnych. Warsztaty poprowadzą specjaliści. Stworzymy przestrzeń twórczą dla osób wybitnych, pochodzących lub mieszkających na terenie Głubczyc. Stawiamy na profesjonalizację działań. Zorganizujemy akademię myśli i słowa – mówi Agnieszka Tomaszewska. Zaś po do projektu subregionalnego Agnieszka Tomaszewska zaprosiła Chór „Światło dla Młodych” z Głogówka. W ramach tego zadania podobnie jak w poprzednim projekcie odbędą się warsztaty, zajęcia edukacyjne, koncerty oraz wyjazdy na wydarzenia kulturalne do wielkomiejskich ośrodków kultury. – Podobnie jak w projekcie powiatowym chcemy wzmocnić uczestnictwo w kulturze grup o utrudnionym dostępie do usług kulturalnych – dodaje Agnieszka Tomaszewska.
„Jest w orkiestrach dętych wielka siła – muzyka łączy pokolenia” (62 tysiące złotych), to pomysł z gminy Gogolin. Iwona Cimek zapowiada, że przygotowane imprezy potrwają do lipca. – To pomysł, który polega na organizacji wspólnego muzykowania dwóch orkiestr dętych z gminy Walce i Gogolina. Muzyka stwarza okazję do współpracy, poszerzania horyzontów, kształtowania wrażliwości artystycznej, nawiązywania kontaktów międzyludzkich i budowania trwałych relacji. Dzięki muzyce możemy otworzyć się na świat, integrować się z różnymi społecznościami i zawierać nowe przyjaźnie – mówi Iwona Cimek.
Kolejną edycję projektu „Dziś orlik klubowy, jutro Stadion Narodowy” (150 tysięcy złotych) przygotowano w gminie Pakosławice. Adam Raczyński wójt Pakosławic zapowiada imprezy, które już dobrze są znane miłośnikom piłki. – Zebraliśmy rekordową liczbę głosów w całym województwie. Pod naszym pomysłem podpisało się ponad 13 tysiące osób. Podobnie jak w trzech poprzednich edycjach zorganizujemy profesjonalne treningi piłki nożnej dla dzieci i młodzieży. Grupy, w których prowadzone będą zajęcia wyposażone zostaną w sprzęt sportowy niezbędny do prowadzenia zajęć. Projekt zakłada również organizację turniejów piłki nożnej z możliwością zgłaszania nie tylko drużyn klubowych, ale również szkolnych. Podsumowaniem projektu będzie wykonanie filmu promującego zdrowy i aktywny styl życia z udziałem wszystkich uczestników zadania. Wsparciem w ramach projektu objętych zostanie ok. 450 uczestników – dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat – mówi Adam Raczyński.
Również w Skoroszycach zorganizowana będzie kolejna edycją projektu „Od Juniora do Seniora – aktywnie spędzaj czas”. Wójt Skoroszyc Barbara Dybczak zapowiada różnorodne wydarzenia społeczne i kulturalne. – Jesteśmy po raz czwarty beneficjentami tego funduszu. Przygotowaliśmy propozycje dla wszystkich naszych mieszkańców. Będzie letni wypoczynek dla dzieci, warsztaty muzyczne, zajęcia fitness dla seniorów oraz zawody sportowo-pożarnicze. Zorganizujemy konkurs kulinarny. W ramach zadania zorganizowane zostaną dożynki gminne oraz spotkanie integracyjno-kulinarne. Odciążymy rodziców od opłat związanych z organizacją wakacji dla swoich dzieci – mówi Barbara Dybczak.
Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego są to pierwsze podpisywane umowy w tej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. – Może się wydawać, że są to projekty powtarzalne. Jest to jednak myślenie błędne. Mimo, że są to podobne projekty, uczestnikami za każdym razem są nowe osoby. Zaletą jest tutaj prostota zdobycia pieniędzy na realizację swoich pasji i pomysłów – mówi Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego.
Dodajmy, że podpisano również umowę z gminą Skoroszyce na organizację imprezy „Od Juniora do Seniora – aktywnie spędzaj czas” w ramach III edycji „Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego 2020 r. To z uwagi na ograniczenia w poprzednich latach w organizacji imprez masowych. Już 11 czerwca rozpocznie się 5. Festiwal Folkloru Góralskiego. Przygotowano również warsztaty taneczne, letnią olimpiadę sportową dla dzieci i młodzieży oraz 2 Bal Seniora.
Data publikacji: 9 czerwca 2022