Opolscy filharmonicy przez kilka dni obchodzili wspaniały jubileusz 70-lecia istnienia Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Były koncerty, piknik, dla dzieci i dedykowana opolskim muzykom jubileuszowa uwertura.

Weekend obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera rozpoczął się już w piątek 24 czerwca  koncertem kameralnym, na którym muzycy zagrali „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. W sobotę zaproszono całe rodziny na piknik muzyczny, a w niedzielę na koncert finałowy obchodów jubileuszowych.

Marszałek województwa Andrzej Buła gratulując filharmonikom tak wspaniałego jubileuszu mówił, że gwarantem sukcesów przez te wszystkie lata była harmonia.  – Mam nadzieję, że ta harmonia będzie towarzyszyła kolejnym latom i kolejnym sukcesom tej wspaniałej instytucji. I tej harmonii pomiędzy dyrygentem a muzykami, pomiędzy instytucją a samorządem, a wreszcie między artystami i publicznością wam życzę – mówił marszałek.

Gośćmi specjalnymi koncertu finałowego obchodów jubileuszu byli m.in. wcześniejsi dyrektorzy Filharmonii Opolskiej, emerytowani pracownicy tej instytucji, poprzedni marszałkowie i członkowie zarządu województwa, którzy zajmowali się kulturą, członkowie rady programowej. Całości wydarzenia towarzyszyła wystawa archiwalnych fotografii.

Przed opolską publicznością wystąpiła Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna z solistą Januszem Wawrowskim, który dziś jest jednym z najwspanialszych polskich wirtuozów skrzypiec. Koncert otworzyła  Uwertura Jubileuszowa, napisana  specjalnie na ten jubileusz przez pochodzącego z Opola Aleksandra Kościowa, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Później zabrzmiały utwory Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Charlesa Gounoda, Henryka Wieniawskiego i Witolda Lutosławskiego.

Przypomnijmy, że samorząd województwa, przejmując tę instytucję ponad 20 lat temu, podjął się jej rozbudowy. Dziś, dzięki inwestycjom zrealizowanym głównie dzięki funduszom unijnym, mamy piękny, nowoczesny budynek i salę koncertową o wspaniałej akustyce, którą odwiedzają tłumy melomanów. Filharmonia od kilku lat zaprasza m.in. do Strefy Gwiazd, w której możemy słuchać najwspanialszych wirtuozów, na spotkania z operą, lubiane przez melomanów gale noworoczne i koncerty muzyki filmowej czy spotkania z muzyką z różnych zakątków świata. Nie zapomina także o najmłodszych słuchaczach i całych rodzinach, proponując nie tylko rodzinne koncerty, ale i całe cykle edukujące kolejne pokolenia melomanów.

VR

 

Udostępnij wpis: