Ponad trzy miesiące funkcjonowania Centrum Integracji Cudzoziemców pokazuje, jak bardzo potrzebne jest to miejsce. To setki różnych porad, pomoc psychologa i prawnika, kursy języka polskiego, a przede wszystkim pomocna dłoń dla uchodźców i cudzoziemców z całego województwa.

Działalność uruchomionego 10 marca br. CIC jest bardzo szeroka i elastyczna. Założeniem tego miejsca jest pomoc osobom często zagubionym, zdezorientowanym w gąszczu formalności i polskich przepisów. Pracownicy podchodzą do każdego bardzo indywidualnie, tu nie ma pytań błahych, często dotyczą one takich spraw, jak zapisać się do lekarza, pozyskać receptę, założyć konto w banku czy zapisać dziecko do szkoły. – Przychodzą do nas osoby z życiowymi problemami dnia codziennego. Ktoś, kto przyjeżdża z zagranicy do obcego kraju, do innej strefy kulturowej, gdzie funkcjonuje inny system opieki zdrowotnej, edukacji czy rynku pracy, może czuć się zagubiony. Skupiamy się na integracji, chcemy zbliżać kultury. Gościliśmy w wybranych szkołach na zajęciach z polskimi i ukraińskimi dziećmi. Dużą popularnością cieszą się też porady psychologa. Z jednej strony nas to cieszy, a z drugiej pokazuje skalę problemów, z jakimi borykają się uchodźcy z Ukrainy. Mamy wiele planów. Myślimy o wydarzeniach plenerowych. Wkrótce ruszają też szkolenia z języka polskiego. W zamierzeniach jest również organizowanie czasu wakacyjnego dla dzieci w formie półkolonii – wymienia Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Anna Rawska, kierownik Centrum Integracji Cudzoziemców przyznaje, że na początku działalności CIC zgłaszały się do nich osoby wystraszone, zdezorientowane. Obecnie odwiedzający przychodzą z konkretnymi zagadnieniami, coraz częściej wiedzą, o co pytać. – Zauważamy duże zainteresowanie tłumaczeniami przysięgłymi, m.in. dokumentacji medycznej. Dużą rolę pełnią też porady psychologiczne. Osoby wracają z wieloma problemami, nie są to często jednorazowe porady. Bardzo entuzjastycznie reagują na obecność w naszym zespole osoby ukraińskojęzycznej, to pomaga przełamać wiele barier – mówi. Wkrótce, jak dodaje, ruszają także kursy języka polskiego. – Wyłoniliśmy wykonawcę kursów językowych, na który zgłosiło się ponad 200 osób. Pierwsze zajęcia trzech grup na terenie Opola ruszają za kilka dni. Trwa także rekrutacja na takie kursy w Nysie, Strzelcach Opolskich i Krapkowicach. Poziom językowy nas zaskoczył, wbrew przypuszczeniom, mnóstwo osób jest na poziomie A2,, a nie A1 (podstawowy). Co istotne, szkoła językowa dostosowuje intensywność zajęć do preferencji kursantów – mówi. Można zaobserwować także duże zainteresowanie kursem języka polskiego branżowego dla zawodów medycznych. – Czekamy na akceptację lidera projektu, czyli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Rodzice zgłaszają także potrzebę kursu dla dzieci. Centrum nawiązuje współpracę z wieloma środowiskami, m.in. uczelniami. Staramy się reagować elastycznie na potrzeby – zapewnia.

Pomoc, jak dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa, mogą otrzymać nie tylko obywatele Ukrainy. – Z porad Centrum korzystali m.in. cudzoziemcy z Mołdawii, Białorusi, Rosji, Kuby, Turcji czy Nigerii. Miejsce to doskonale wpisuje się w aktualną sytuację. Trochę „wyprzedziliśmy” tę przykrą sytuację. Chcemy, aby wszyscy cudzoziemcy wiedzieli, że tu otrzymają pomoc, a jeśli zechcą tu pracować i żyć, mogą związać się z naszym regionem na stałe – mówi.

kk

 

Udostępnij wpis: