Pierwsze w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego rozpoczęło się od przekazania przewodnictwa przez stronę społeczną Wojewodzie Opolskiemu. Potem było już o regionalnym planie działań na rzecz zatrudnienia i pomocy dla obywateli Ukrainy w związku z wojną wywołaną przez Rosję.
Rynek pracy wobec kryzysów
Założenia Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia przedstawił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Maciej Kalski. Podkreślał, że to plan przygotowywany w perspektywie rocznej, a powstawał w wyjątkowych warunkach kryzysu epidemiczne=go, inflacyjnego oraz – ostatnio – kryzysu wywołanego napaścią Rosji na Ukrainę. Te kryzysy wpłynęły oczywiście na działania, zawarte w tym rocznym planie. – W tym roku działania skupiamy na odpowiedzi na kilka najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi regionalny rynek pracy – mówił dyrektor i wśród tych wyzwań wymienił: równowagę na rynku pracy w kontekście negatywnych skutków pandemii COVID-19; wsparcie na rzecz zatrudnienia cudzoziemców i reemigrantów; działania na rzecz wzmocnienia pozycji młodzieży na regionalnym rynku pracy; rozwój kompetencji i kwalifikacji pracowników z uwzględnieniem aktywnego poradnictwa zawodowego oraz rozwój przedsiębiorczości. Regionalny Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia ma charakter zadaniowy, więc dyrektor Maciej Kalski szczegółowo przedstawił katalog zadań, realizowanych w każdym z tych obszarów. W dyskusji nad zapisami planu członkowie WRDS zwrócili uwagę na konieczność weryfikacji zapisów, dotyczących nowej sytuacji – czyli pomocy uchodźcom, obywatelom Ukrainy, jacy znaleźli się na naszym rynku pracy. Co prawda takie zapisy pojawiły się w planie, ale zdaniem członków Rady wymagały większej uwagi. Po wyjaśnieniach dyrektora WUP Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego pozytywne zaopiniowała plan na ten rok.
Pomoc kompleksowa i długofalowa
W drugiej części obrad członkowie WRDS zapoznali się z informacją wojewody i marszałka o działaniach pomocowych udzielanych obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Wojewoda Sławomir Kłosowski szczegółowo przypomniał wszystkie działania związane z tworzeniem i funkcjonowaniem punktu informacyjnego i punktu recepcyjnego dla uchodźców, mówił tez o współpracy z samorządami, organizacjami i innymi instytucjami w regionie. Dziękował samorządowcom wszystkich szczebli za bardzo dobrą współpracę, dziękował także marszałkowi Andrzejowi Bule za decyzję o wsparciu przez zarząd województwa działalności punktu recepcyjnego w akademiku Politechniki Opolskiej Sokrates.
Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura mówiła o podjętych już przez samorząd województwa działaniach, prowadzonych dwutorowo – zarówno na rzecz zaprzyjaźnionego z województwem opolskim obwodu iwanofrankiwskiego, jak i na rzecz przybywających na Opolszczyznę uchodźców. Do obwodu iwankfrankiwskiego pojechało już m.in. ponad 5 i pół tony leków i sprzętu medycznego, pojechały trzy karetki, samorząd województwa objął także opieką dom dziecka w Iwanofrankiwsku dla ponad setki dzieci, wcześniej przebywających w podobnych placówkach, które uległy całkowitemu zniszczeniu. Tutaj, na miejscu, urząd marszałkowski przygotowuje m.in. kompleksową ofertę dla tych obywateli Ukrainy, którzy zechcą u nas pracować w ochronie zdrowia. – Ale przede wszystkim myślimy o systematycznej i długofalowej pomocy, jaka będzie potrzebna przebywającym u nas uchodźcom– mówiła wicemarszałek Donath-Kasiura. – Dlatego przygotowaliśmy katalog działań, który przesłaliśmy do ministra finansów i rozwoju z informacją o możliwości zagospodarowania 5 mln złotych oszczędności z mijającej perspektywy unijnej, jak i z prośbą o możliwość prefinansowania niektórych działań z przyszłej perspektywy. Tutaj nasze potrzeby oszacowaliśmy na 140 milionów złotych. Jesteśmy gotowi do działania, czekamy tylko na zgodę rządu i Unii Europejskiej – dodawała pani wicemarszałek.
Data publikacji: 5 kwietnia 2022