Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji otrzymali m.in. Dawid Tomala, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Laur Diamentowy w tym roku przyznano biskupowi Andrzejowi Czai.
Opolska Izba Gospodarcza od 1992 roku wręcza Laury Umiejętności i Kompetencji. W tym roku nagrodę przyznano po raz 30. Wcześniej wydarzenie było organizowane wraz z katowicką Regionalną Izbą Gospodarczą, a od 2020 roku jest to samodzielnie przyznawana nagroda przez opolską izbę.
Opolski Kościół zauważony
Najwyższą forma uznania jest Laur Diamentowy, który w tym roku trafił do opolskiego ordynariusza księdza Andrzeja Czai. Podkreślił, że to nagroda dla całego Kościoła. Odpowiadając na pytanie związane z trudnościami, z jakimi wewnętrznie i zewnętrznie musi sobie radzić diecezja, powiedział, że to właśnie odpowiednie rozwiązywanie problemów zostało również docenione przez kapitułę. – Ten laur jest zwróceniem uwagi na to, że nie jest tak, jak często o Kościele się negatywnie pisze i mówi. To jest czas rozwiązywania trudnych spraw. Oczywiście musimy się wstydzić za niektórych księży. Zwracam jednocześnie uwagę na niezrozumienie, z jakim Kościół musi się zmagać. Ale nasz Kościół to więcej dobrego niż złego – mówił biskup Andrzej Czaja. Biskup podkreślił, że w tym roku przypada 50- lecie powstania „Kościoła Opolskiego”, który był w różnych granicach państwowych i jest bogaty w historię.
Dostrzegają pracę
Kryształowy laur z diamentem odebrał Stanisław Galara, prezes firmy Galmet, zaś platynowe lekarz Jerzy Sacha, kierownik pracowni badań hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, klub ZAKSA oraz Stanisław Widocki, kanclerz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, przedsiębiorca Roman Wrzeciono, burmistrz Wołczyna Leszek Wiącek oraz wiceprezydent Opola Maciej Wujec.
Od kilku lat kapituła przyznaje również nagrodę specjalną – Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego. Teraz powędrowała ona do prezesa OIG Henryka Galwasa. – Dziś jestem w podwójnej roli, organizatora i otrzymującego nagrodę. Rada postanowiła wręczyć mi statuetkę, która zrodziła się z naszej inicjatywy. Wiele firm z naszego województwa przez te 22 lata odebrało laury, mimo to nie jest to wyróżnienie powszechne – mówił Henryk Galwas.
Nagroda dla wielu, ale nie dla wszystkich
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreślał, że laury otrzymują nie tylko przedsiębiorcy, ale również ludzie kultury, nauki czy sportowcy. – To są ci, którzy przez ostatni rok wywołali w nas dużo pozytywnych emocji. Część, to wydarzenia spektakularne, a inne rodzą się w zaciszu gabinetów. Ostatni rok był w regionie rekordowy pod względem podatku CIT, a to oznacza, że nasi przedsiębiorcy są odważni i pracowici – mówił marszałek, dodając jednocześnie, że nagroda nie traci na wartości. – Widzę firmy i ich szefów, którzy rozwijają się w niesamowity sposób. Przed nami rozstrzygnięcie Opolskiej Marki, więc zawsze jest ktoś, kogo błysk należy docenić – dodawał Andrzej Buła.
Złoty Laur otrzymał m.in. złoty olimpijczyk Dawid Tomala. Lekkoatleta, to zawodnik KU AZS Politechniki Opolskiej. Został mistrzem olimpijskim w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwyciężył w chodzie sportowym na dystansie 50 km, który pokonał w 3 godziny i 50,08 minut.
Pomoc z nieba
Złoty Laur w kategorii Pro Publico Bono otrzymało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego, ratownicy każdego dnia niosą pomoc, a decyzja usadowieniu lądowiska LPR w Polskiej Nowej Wsi znacząco poprawiła bezpieczeństwo medyczne w regionie. Przypomnijmy, że w Polsce działa 21 baz, a ta opolska często pomaga poza granicami województwa. W 2019 roku ratownicy z tymczasowej bazy przeprowadzili się do nowo wybudowanego nowoczesnego budynku. Kierujący zespołem Mateusz Rak podkreślał, że ratowanie życia jest misją LPR. – Nasze województwo przez wiele lat starało się o śmigłowiec. Udało się. Od sześciu lat jesteśmy na opolskiej ziemi. Jesteśmy często dysponowani do zdarzeń. Mamy takie dni, że mamy po sześć startów z Polskiej Nowej Wsi, gdzie jest nasza siedziba – mówił Mateusz Rak.
Ratownicy do tej pory wykonali ponad 3 tysiące misji. – To była jedna z najważniejszych decyzji dla naszego województwa. Każdego dnia widzimy, jak ratownicy niosą pomoc, są nie tylko w miejscach trudnodostępnych, gdy walczy się o każdą sekundę, ale również ratują życie, gdy wszystkie karetki są zajęte– podkreślał marszałek Andrzej Buła.
Bawiąc się, pomagają
Srebrny laur w kategorii Pro Publico Bono otrzymał Opolski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak podkreślają wolontariusze, w Opolu organizują się od trzydziestu lat. Każdego roku w kwestowanie i pomoc organizacyjną angażuje się ponad 350 osób. Organizatorzy starają się, aby każdy finał miał szereg atrakcji w całym mieście, od biegów, pokazów po koncert z główną gwiazdą wieczoru. To sprawia, że w wydarzeniu uczestniczy wiele osób, które zapełniają skarbonki.
Dbają o jakość
Jednym z uhonorowanych srebrem opolskich przedsiębiorstw jest firma Remost z Olesna. Firma w ostatnich latach przebudowała m.in. ulicę Opolską w Krapkowicach, drogę między Zieliną a Kujawami czy na odcinkach Moszna – Zielina oraz Borki Małe-Broniec. – Wykonujemy dużo kontraktów na terenie województwa opolskiego. Zatrudniamy 130 osób, radzimy sobie, mimo dużych trudności z cenami materiałów. To jest dla nas satysfakcja, że otrzymaliśmy laur – mówił szef firmy Henryk Mrozek.
Za dokonania w dziedzinie nauki i innowacyjności srebrny laur odebrało Centrum Badawczo – Produkcyjne „ALCOR”. Przedsiębiorstwo może poszczycić się licznymi patentami. Firma opracowała m.in. jonowe farby higieniczne z mikroogniwami galwanicznymi dla biokontrolii zakażeń grzybiczych wewnątrz budynku.
Najważniejszy jest zespół
Wśród wyróżnionych srebrem samorządowców znalazła się m.in. Sybilla Stelmach wójt gminy Popielów. – Budując odpowiedni zespół ludzi i wraz z przychylnymi mieszkańcami można budować sukces małej gminy. Udało się nam zrealizować wiele projektów, ale najważniejsze jest zaangażowanie. Mieszkańcy korzystają zarówno z inwestycji, jak i wielu atrakcyjnych wydarzeń organizowanych w naszej miejscowości – mówiła laureatka.
Srebrny laur odebrał również Dariusz Byczkowski, dyrektor brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich. – Staramy się organizować takie wydarzenia w naszej instytucji, aby przyciągać również młodzież. To jest nagroda całego zespołu, która motywuje do dalszego działania. Od 2018 roku jesteśmy Pomnikiem Historii, to jest duży splendor, ale także możliwość otrzymywania dotacji. Nasza praca odbywa się na wielu płaszczyznach. Oferta edukacyjna musi być ciekawa i atrakcyjna – podkreślał Dariusz Byczkowski.
PW
Laury Umiejętności i Kompetencji 2021
Data publikacji: 31 marca 2022