Powoli kończą się przejazdy po istniejących trasach rowerowych w województwie opolskim, których celem była inwentaryzacja ich obecnego stanu. Niemal na każdej trasie odbywały się spotkania z przedstawicielami samorządów i instytucji, zainteresowanych infrastrukturą rowerową.
Od 14 lipca odbyło się 9 takich spotkań konsultacyjnych w terenie. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza samorządowców i przedstawicieli Lasów Państwowych, ale uczestniczyli w nich również mieszkańcy. Najliczniejsze były spotkania w tych powiatach, gdzie rozwija się rowerowy ruch turystyczny – czyli w powiecie nyskim i opolskim. A ostatnie odbyło się w tym tygodniu, na granicy powiatów kluczborskiego i oleskiego.
Po tych spotkaniach możemy powiedzieć, że najżywiej dyskutowano o budowie nowych dróg rowerowych wzdłuż dróg krajowych oraz wojewódzkich, a także o stworzeniu długodystansowych tras rowerowych jako produktu turystycznego. Udało nam się zebrać wiele informacji o lokalnych problemach, wynikających m.in. z braku połączeń tras rowerowych, wąskich gardeł komunikacyjnych, a także o lokalnym potencjale, możliwym do wykorzystania na etapie tworzenia ostatecznej, kompleksowej koncepcji sieci tras rowerowych w regionie.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom tych spotkań na każdej trasie za cenne uwagi!
Przejazdy inwentaryzacyjne potrwają do końca sierpnia. W drugiej połowie września otrzymamy ich wyniki – i przed nami prace koncepcyjne.
Dla przypomnienia – wykonawcy inwentaryzacji tras rowerowych mieli do pokonania niemal 2000 kilometrów. Wyglądało to różnie w każdym z powiatów, bo liczba kilometrów do przejechania zależna była od tego, ile w powiecie istnieje oznakowanych lub wytycznych szlaków rowerowych.
A wyglądało to tak:
- 401 km -powiat nyski
- 345 km – powiat opolski
- 222 km – powiat strzelecki
- 202 km -powiat oleski
- 194 km – powiat brzeski
- 155 km- powiat krapkowicki
- 118 km -powiat głubczycki
- 103 km – powiat kluczborski
- 82 km – powiat prudnicki
- 63 km -powiat kędzierzyńsko-kozielski
- 55 km – Opole
- 46 km – powiat namysłowski
VR
Data publikacji: 19 sierpnia 2021