Około 930 tysięcy złotych z funduszy unijnych otrzyma Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP na modernizację ośrodka szkoleniowego w Turawie. Właśnie podpisano umowę na realizację tej inwestycji.

 Projekt zakłada kompleksową modernizację energetyczną Ośrodka Szkoleniowego „Strażak” w Turawie, który otrzyma dofinansowanie w kwocie około 930 tysięcy złotych. Budynek ośrodka ma zostać ocieplony, stary piec olejowy zostanie wymieniony na pompę ciepła, będzie też  instalacja fotowoltaiczna. – Za rok o tej porze budynek będzie już odmieniony, nie tylko ładniejszy, ale przede wszystkim mniej kosztochłonny i bardziej ekologiczny – mówi Aleksandra Ambros-Dorota,  kierownik ośrodka.

Członek Związku Wojewódzkiego OSP RP Wiesław Pęk cieszy się, że ta termomodernizacja pozwoli na szkolenie strażaków przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim, wczesnojesiennym czy późnowiosennym. – Ten ośrodek służy przede wszystkim szkoleniu strażaków ochotników, ale również młodzieży strażackiej. Ale to już stary obiekt, wymaga naprawy, wymaga też trochę inne infrastruktury, i wewnętrznej, i zewnętrznej. Do tej pory był czynny tylko latem. A  dzisiaj się to zmienia – mówi.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla natomiast, że w tym ośrodku strażacy, zarówno  ochotnicy, jak i strażacy z PSP podnoszą swoje kwalifikacje głównie w zakresie ratownictwa medycznego. – Dlatego też z wielką satysfakcją podpisaliśmy tę umowę na dotację w wysokości ponad 900 tysięcy złotych, która zmieni jakość korzystania z tego ośrodka – mówi marszałek i informuje, że to jeden z 35 projektów, które teraz uzyskały dofinansowanie na prace termomodernizacyjne. To 40 milionów złotych na inwestycje w Aglomeracji Opolskiej. – Różnorodność tych projektów jest duża, a dotyczy przede wszystkim obiektów, z których korzysta bardzo dużo osób. Stąd mają one efekt nie tylko energetyczny, ale i społeczny – cieszy się marszałek.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka informuje, że samorząd województwa ze strażakami współpracuje na co dzień  .  – I ta inicjatywa to jest konsekwencja tej współpracy. To ważne w czasie walki z COVID-19  – mówi i przypomina, że samorząd województwa dostarcza właśnie jednostkom OSP w całym regionie pakiety z zestawami ochronnymi, wspomagającymi ich w tej walce.

 

Cały projekt w Turawie wart jest ponad 1 milion 330 tysięcy złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie 85% tej kwoty. Projekt ma zostać zrealizowany do końca października przyszłego roku.

VR

 

Udostępnij wpis: