Rehabilitacja kardiologiczna oraz zwalczanie nadwagi i otyłości wraz z cukrzycą. To programy unijne, które będzie realizował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Osoby, które leczą się kardiologicznie, będą mogły skorzystać z pierwszego programu, na którego umowę podpisano dziś w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Pacjenci skorzystają z konsultacji lekarskich, warsztatów edukacyjnych, sesji aktywności fizycznej, rehabilitacji zawodowej, porad psychologa i dietetyka. Dodatkowo szpital zakupi m.in. cykloergometry, ciśnieniomierze, sprzęt pozwalający prowadzić zajęcia rehabilitacyjne.

 

Masz chore serce, skorzystaj z porad i rehabilitacji

Program skierowany do osób z problemami kardiologicznymi kosztować będzie ponad 1 milion 175 tysięcy złotych. Do projektu zostaną zakwalifikowane osoby po incydentach sercowo-naczyniowych i zagrożone przedwczesnym opuszczeniem rynku racy. Zainteresowana osoba, po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego, będzie mogła skorzystać z szerokiego wachlarza zarówno konsultacji, jak i zajęć praktycznych.

Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nie tyko sprawnie korzysta z projektów pozwalających na zakup sprzętu czy rozbudowę szpitala bądź remont oddziałów, ale również, tak jak w tym przypadku, realizuje konkretne projekty dla mieszkańców regionu, którzy mogą poprawić stan swojego zdrowia.

– Cieszę się, że pieniądze oddajemy w ręce fachowców. To nie są łatwe programy. Oba projekty są wyzwaniem dla lekarzy i fizjoterapeutów. To jest przykład, jak radzić sobie z trudnymi przypadkami klinicznymi. Drugi projekt związany jest z otyłością i nadwagą. Tutaj skorzysta z programu 4 tysiące osób – mówi marszałek. Dodaje, że w ostatnich latach podpisano w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 10  umów na kwotę 20 milionów złotych.

 

Walczymy z otyłością i cukrzycą

Kolejny program związany jest ze zmianą stylu życia. Kosztować będzie ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych. Ten projekt skierowany jest do dzieci w wieku 6-18 lat oraz dorosłych od 19 roku życia do 65 lat. Podzielony został na dwa etapy. Pierwszy, to badania przesiewowe, a drugi  – kompleksowa opieka nad osobą z nadwagą i otyłością. Osoby, u których stwierdzono otyłość, skorzystają z zajęć rehabilitacyjnych, specjalistycznych porad dietetyka i psychologa. Ta część programu będzie trwała 2 lata.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera zachęca do skorzystania z tych propozycji. O szczegółowych zasadach naboru będzie można dowiedzieć się poprzez stronę internetową szpitala, prowadzona będzie również kampania informacyjna.

– Zdobywamy pieniądze, a dziś z marszałkiem województwa podpisujemy umowę na dwa projekty. Mamy doświadczenie zarówno jak chodzi o choroby kardiologiczne, jak i walkę z otyłością. To połączenie zadań szpitala i województwa opolskiego – dodaje Dariusz Madera.

 

Szpital nowocześnieje dzięki wsparciu marszałka

Dodajmy, że szpital jako beneficjent Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 prowadził m.in. program związany z przeciwdziałaniem zachorowaniom na raka jelita grubego. Wyposażono w nowoczesny sprzęt oddział anestezjologii, oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej, oddział okulistyki czy wdrożono nowoczesne systemy informatyczne. Szpital prowadzi również projekt dofinansowany przez marszałka województwa opolskiego, a związany z niwelowaniem nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2.

 

PW

 

Udostępnij wpis: