Bezcenne doświadczenia, zdrowie i relaks, poznawanie pięknych zakątków, ale też przyjaźnie na całe życie. Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze to synonim pozytywnej energii. Jubileusz XX-lecia świętuje właśnie Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego w Opolu.

PTTK to najstarsze w Polsce stowarzyszenie, skupiające turystów i krajoznawców. Powstało 16 grudnia 1950 roku z połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1873) oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906). Jest spadkobiercą ich tradycji, a także dorobku materialnego i duchowego, który pielęgnuje i twórczo rozwija. PTTK zrzesza ponad 70.000 członków, działających w ponad 2000 kołach i klubach, które tworzą ponad 300 oddziałów i terenowych jednostek posiadających osobowość prawną. PTTK pojawiło się na Opolszczyźnie po założeniu Zarządu Okręgu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego 23 maja 1951 roku. Do 1999 roku PTTK funkcjonowało na Opolszczyźnie w różnych formach. Finalnie, to właśnie wtedy powstał Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego w Opolu.

Problemy zostają w górach

Maria Romaniuk z PTTK związana jest od wielu lat, należy do opolskiego Koła nr 21 „Świstak”. – Dodaje mi to życiowej energii. Kocham góry, zakochałam się w nich mając 18 lat i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Gdy tylko pojawiają się w moim życiu jakieś problemy, to zapisuję się na wycieczki i wyjeżdżam w góry. Tam zostawiam wszystkie problemy. Nie mam czasu myśleć o kłopotach i one same gdzieś ulatują. Podziwiam piękne widoki, których żaden film i obraz nie odtworzy. Czuję się człowiekiem natury. To mnie inspiruje i dodaje energii życiowej – wyjaśnia. Sama zachęca do przyłączenia się do wspólnych wędrówek, chociaż jak przyznaje, na przestrzeni tych lat wielu osób ubywa ze względów zdrowotnych. – Cieszy mnie, że dołączają za to młodsi. Ja, dopóki zdrowie pozwoli, nie zostawię gór – mówi z przekonaniem.

Miłośnikiem pieszych wędrówek jest również Edward z Opola. – To sprawianie sobie przyjemności chodzenia i poznawania nowych ludzi. Lubię niskie góry i Opolszczyznę. Jeżdżę prywatnie z rodziną, a z PTTK, do którego należę od 10 lat,  przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiście pasję dzielą moje dzieci i wnuki, stali bywalcy wspólnych szlaków – dodaje.

Partnerzy i przyjaciele

– Mamy szczęście do cudownych ludzi. Świętujemy 20-lecie oddziału, lecz historia opolskiej turystyki jest dużo, dużo dłuższa, a lista osób w nią zaangażowanych imponująca. Cieszę się, że prezes Lucjusz Bilik zadbał o opolski „domek lodowy” dla swojej „turystycznej rodziny”. Każda rodzina musi mieć dom i wsparcie. A my, jako samorząd, gwarantujemy dalszą pomoc dla takiej cudownej rodziny – mówił marszałek Andrzej Buła podczas rocznicowego spotkania. Zachęcał także do promowania bioróżnorodności, dzięki której pojawiło się wiele ciekawych atrakcji turystycznych, nowych ścieżek rowerowych czy turystyki kulinarnej, bo opolskie przysmaki promują region i są jego niewątpliwą atrakcją.

Opolski Oddział PTTK w ciągu ostatnich trzech lat otrzymał od samorządu województwa ponad 150 tys. złotych. Doceniono 17 cennych inicjatyw z dziedziny turystyki i krajoznawstwa.

Spotkanie było okazją do doceniania i nagrodzenia tych najbardziej zasłużonych. Nagrody w imieniu samorządu województwa wręczyli marszałek Andrzej Buła oraz wicemarszałek Zbigniew Kublańca. Towarzyszył im Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Gównego PTTK. – Nagradzamy ludzi, którzy od początku powstania oddziału promują i tworzą turystykę regionalną, walory turystyczne regionu i angażują rzeszę niesamowitych osób – mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Uhonorowani zostali: Oddział PTTK Śląska Opolskiego i jego wieloletni działacze –  Andrzej Kubiczek, Krystyna Słodczyk, Andrzej Gmiterek, Robert Posid i Jackek Rozmus.

kk

Udostępnij wpis: