Każde ze spotkań miało swój indywidualny charakter. Jedne odbywały się w plenerze, drugie w domach kultury. Wszystkie łączyła piaskownica, która zostanie trwałym wspomnieniem wspólnej zabawy całych rodzin.
Były rodzinne spotkania, zabawa, integracja i rozrywka. Wszystko z ważnym przesłaniem, aby wspierać rodzicielstwo zastępcze. Spotkania dotyczące problematyki rodziny i dziecka zatytułowane „Piaskownica” były realizowane w ramach projektu pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej”.
Piaskownice już stoją w Krogulnej, Zawiści i Łubnianach. – To jest nasz pilotażowy pomysł, który zrodził się ze wspólnych dyskusji z prezes Ambasady Sukcesu Sybillą Fusiarz. Chcemy go kontynuować tak, aby przynajmniej w każdym powiecie była taka piaskownica, która jest dla nas symbolem rodziny – mówi Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.
W spotkaniach uczestniczyły całe rodziny, a największą atrakcją było wspólne gotowanie.
– Piaskownica przywołała wspomnienia. Każdy z nas kiedyś jako dziecko bawił się w piaskownicy. Nieważne jaka ona była, czy w ogródku, na osiedlu czy przy domu. Znamy ze Śląska powiedzenie „weź grabie i idź się bawić”. Chcieliśmy pokazać, że jest to miejsce integracji. W trakcie spotkań można było gotować wspólnie z mistrzem kuchni, były też rozmowy o tym, jak gotować zdrowo. Chcieliśmy zaszczepić to, co dobre i mam nadzieję, że te spotkania zapoczątkowały większe zbliżenia i poznawanie się ludzi – dodaje Sybilla Fusiarz.
Sołtys wsi Krogulna Dariusz Gregorowicz wspomina oczekiwanie na piaskownicę. – Każdy zastanawiał się, co to będzie. Okazało się, że spotkanie spowodowało, że chętniej teraz się integrujemy. Słyniemy z karpia, więc w trakcie naszej zabawy nie mogło zabraknąć właśnie potraw z niego – mówi.
W trakcie spotkań nie zabrakło rodzin zastępczych. Była to okazja do przybliżenia zarówno rodzicielstwa zastępczego, jak i adopcyjnego. Jak zaznacza Agnieszka Gabruk, w województwie opolskim przeprowadza się około 40 adopcji rocznie. Obecnie w pieczy zastępczej przebywa około 2000 dzieci, a w samych domach dziecka mieszka około pół tysiąca dzieci.
– Chcemy wspierać rodziny, które przeżywają problemy opiekuńczo-wychowawcze. Naszym celem jest to, aby jak najmniej dzieci przekazywanych było do pieczy zastępczej. Same spotkania zgromadziły wiele rodzin naturalnych. Rozmawialiśmy o dobrym rodzicielstwie, o dzieciństwie – dodaje Agnieszka Gabruk.
– Dowiedzieliśmy się, jak organizować czas dla całej rodziny. Było wiele pomysłów. Moja córka występowała w trakcie tego spotkania, więc to jeszcze kolejny powód do radości – mówi uczestniczka projektu Violetta Kruszyńska.
Dodajmy, że obok projektu „Piaskownica” w ramach projektu zorganizowano pikniki rodzinne w Paczkowie, Branicach i Kuczborku. Te zgromadziły setki bawiących się osób. Były stoiska, występy artystyczne, prezentowali się lokalni twórcy. Kolejne spotkanie dla rodzin zastępczych i adopcyjnych odbędzie się 15 czerwca na terenie strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu Grudzicach. Natomiast na 7 września planowany jest wojewódzki piknik promujący wsparcie rodzin i pieczy zastępczej.
PW
Data publikacji: 3 czerwca 2019