Województwo opolskie aktywnie działa na rzecz rozwoju współpracy między światem edukacji i biznesem. Efektem przenikania się tych obszarów jest Wojewódzkie Forum Biznes-Edukacja-Kooperacja. Inicjatywa łączy przedstawicieli szkół, uczelni, przedsiębiorstw oraz instytucji wspierających rozwój regionu.
Wydarzenie organizowane przez Opolskie Centrum Edukacji, Wojewódzki Urząd Pracy i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki to element większego projektu. Jak podkreśla Bartłomiej Piechaczek, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji, ma on za zadanie sieciować różne aspekty życia społecznego, czyli biznes, edukację, rynek pracy, w tym nauczycieli i uczniów. – Chcemy wymieniać doświadczenia, robiąc to w praktyczny sposób. W najbliższym czasie będziemy gościć w każdym powiecie i rozmawiać nt. uczenia się przez całe życie – wyjaśnił.
– Dzięki takim inicjatywom uczniowie mają szansę lepiej przygotować się do dorosłego życia, a przedsiębiorcy mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Nauka powinna trwać całe życie. Cieszę się także, że wydarzenie stawia także na ważny aspekt zdrowia psychicznego – podkreśla wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.
A to m.in. prezentacja książki pt. „Spokojny mózg. Neuronaukowe i psychologiczne techniki budowania odporności psychicznej” oraz rozmowa z jej autorką Justyną Żejmo. To przewodnik i kompendium wiedzy, jak radzić sobie ze stresem, oczekiwaniami innych oraz jak podejmować decyzje, które są zgodne z naszym wewnętrznym systemem wartości.
Podczas Forum wielokrotnie podkreślano, jak istotne jest dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. – Biznes chce od nas otrzymać już prawie fachowców – podkreśla Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Ta opinia znajduje potwierdzenie w wypowiedziach przedstawicieli przedsiębiorstw, którzy poszukują pracowników posiadających nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne, zdolność do adaptacji i pracy w zespole. Aby sprostać tym oczekiwaniom, szkoły coraz częściej nawiązują ścisłą współpracę z firmami. – Gościmy w zakładach pracy, obserwujemy stanowiska pracy, rozmawiamy z HR-cami. Dzięki temu uczniowie mogą zobaczyć, jak wygląda praca w rzeczywistości i zdobyć cenne doświadczenie – zauważa Halina Kajstura.
– Edukacja i biznes zawsze powinny się ze sobą łączyć – twierdzi Marcin Zaczek, nauczyciel przedmiotów zawodowych i doradca zawodowy w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu. Jego zdaniem, szkoły powinny przygotowywać uczniów do świadomych wyborów zawodowych. – Chcemy jako nauczyciele wskazywać uczniom drogę dalszego rozwoju – dodaje.
Również uczelnie wyższe odgrywają kluczową rolę w budowaniu mostu między światem nauki a biznesem. – Cieszę się, że jesteśmy po raz drugi patronem tego wyjątkowego wydarzenia – przyznaje Inez Pomorska – Jarząb, dyrektor ds. klientów zewnętrznych i HR Uniwersytetu WSB Merito w Opolu. Jak dodała, uczelnie powinny zapewnić studentom stały kontakt z biznesem, aby lepiej przygotować ich do wejścia na rynek pracy. – Dla mnie kluczowe jest, aby studenci, którzy do nas przychodzą mieli permanentny kontakt z biznesem – mówiła.
Ważnym elementem Forum był konkurs „Mam wizję, mam plan”, w którym uczniowie zaprezentowali swoje pomysły na nowe biznesy. Ci najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe. – Konkurs pokazał, że młodzi ludzie mają wiele ciekawych pomysłów i kreatywne postrzeganie biznesu. Powstały koncepcje nowych firm, konsorcjum – podkreślił Bartłomiej Piechaczek.
kk
Data publikacji: 21 listopada 2024