Samorząd Województwa Opolskiego od początku wspiera poszkodowane przez powódź powiaty i gminy. Pierwszy etap pomocy koncentruje się na odbudowie najważniejszej infrastruktury i przywracaniu normalnego funkcjonowania. Trwają także prace nad pozyskaniem wsparcia finansowego z Unii Europejskiej, o czym podczas konferencji prasowej mówili marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza oraz europoseł Andrzej Buła.
Konferencja miała na celu uspokojenie mieszkańców i samorządów dotkniętych skutkami powodzi. Podkreślono, że dostępne będą fundusze na pomoc, a plan odbudowy jest długofalowy, z priorytetem na wsparcie doraźne.
Ze wstępnych szacunków wynika, że straty w samej tylko infrastrukturze publicznej przekraczają 2,4 miliarda złotych. W ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza i poseł Parlamentu Europejskiego Andrzej Buła wystąpią o utworzenie nowego priorytetu dedykowanego działaniom popowodziowym. Nowe środki zostaną przeznaczone na:
- wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP),
- wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP),
- odbudowę infrastruktury drogowej (drogi wojewódzkie),
- odbudowę infrastruktury publicznej, w tym przedszkoli, żłobków i urzędów.
– Pomoc, której już udzieliliśmy, była pomocą doraźną, wynoszącą 12 milionów złotych. Dzięki temu samorządy radzą sobie z bieżącymi problemami, jak np. wywóz śmieci czy prace porządkowe. Jednak największym wyzwaniem pozostaje odbudowa, która pochłonie globalnie nawet miliardy złotych, konieczne do przywrócenia infrastruktury drogowej, komunalnej, hydrotechnicznej oraz wsparcia przedsiębiorców i ochotniczych straży pożarnych czy odbudowę mieszkań – tłumaczy marszałek województwa Szymon Ogłaza.
Marszałek dodaje, że pomoc będzie skoordynowana z działaniami rządu, poszczególnych ministerstw, samorządów oraz Unii Europejskiej. – W myśl przepisów ponad 400 milionów złotych możemy przeznaczyć na odbudowę. Przewidziana jest również pomoc dotacyjna dla przedsiębiorców, którzy stracili towar i siedziby swoich firm – podkreśla Szymon Ogłaza.
Główne środki zostaną przeznaczone na odbudowę infrastruktury drogowej, gdzie szacowane koszty tylko na drogach wojewódzkich już teraz wynoszą aż 400 milionów złotych.
Marszałek Szymon Ogłaza podkreśla również istotną rolę Marcina Kierwińskiego, pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi, przy tworzeniu mapy potrzeb dla regionu, która umożliwi precyzyjne określenie, gdzie i jakie kwoty są potrzebne.
Europoseł Andrzej Buła dodaje, że już 18 września wystąpił z apelem o wsparcie dla regionów dotkniętych powodzią. – Zaapelowałem o uruchomienie mechanizmów elastyczności i rozmawiałem na ten temat z Piotrem Serafinem 19 września. Komisja Europejska zna już te rozwiązania i jest świadoma naszych potrzeb. Wkrótce po tym we Wrocławiu odbyło się spotkanie z udziałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen – mówi europoseł.
Andrzej Buła zaznacza, że wsparcie może sięgać 18 miliardów euro dla krajów dotkniętych skutkami powodzi i obejmować infrastrukturę, ochronę zdrowia, rynek pracy oraz rolnictwo.
Nowe środki dla samorządów będą w pełni finansowane, bez wymogu wkładu własnego, co jest szczególnie istotne w obliczu kryzysu, bo przed powodzią dofinansowanie wynosiło maksymalnie 85%. – Jesteśmy na etapie uszczegóławiania przepisów i istnieje duże zrozumienie, że muszą być one dostosowane do aktualnych potrzeb. Najpóźniej podczas grudniowej sesji w Strasburgu regulacje powinny zostać przegłosowane – dodaje europoseł.
– Mamy plan na pomaganie – podsumowuje Andrzej Buła. Wśród planowanych działań jest m.in. również zakup kontenerów mieszkalnych dla osób, które straciły swoje domy.
pw
Data publikacji: 28 października 2024