Piękne misterne kwiatowe wzory chińskich artystów można podziwiać w opolskim muzeum do końca stycznia przyszłego roku. Wystawa ”Feeria barw – florystyczna symfonia Chin” to subtelna artystyczna podróż do Państwa Środka.

Organizatorem wystawy jest Centrum Współpracy Polska – Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. To prace siedmiu chińskich artystów, malowane tuszem na papierze ryżowym. Wernisażowi prac towarzyszył wykład dr Ewy Chmielowskiej, antropologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główną rolę gra tu pięknie ukazana natura Chin. – To tradycyjne malarstwo chińskie łączące delikatność z precyzją – wyjaśnia dr hab. Maria Bernat, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Jak przyznał dr hab. inż. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, Politechnika nie tylko inżynieria, ale i kultura. – Cieszymy się, że w murach naszej uczelni już od tylu lat działa Instytut Konfucjusza, który kojarzy się nie tylko z nauką języka chińskiego czy studiami podyplomowymi, ale przybliża nam tak wspaniałą kulturę – mówił.

Prace urzekły wielu uczestników oficjalnego otwarcia wystawy, wśród nich wicemarszałek województwa opolskiego Zuzannę Donath – Kasiurę. – Dziękuję, że w naszym regionie może gościć tak wyjątkowa wystawa, dzięki której możemy przenieść się w kraj wyjątkowej cywilizacji, przyrody i sztuki. Ta sztuka przemawia do naszego umysłu, serca. Dzięki niej możemy spojrzeć na cywilizację chińską trochę z innej perspektywy, nie tylko nowoczesnego kraju, którego technologia otacza nas na co dzień, ale z pespektywy sztuki, przyrody, natury – zauważyła.

Więcej nt. wystawy można przeczytać pod adresem