Opolskie chce nawiązać partnerstwo z jednym z regionów w Kazachstanie. To nie jedyna deklaracja, jaka zapadła w trakcie spotkania marszałka województwa opolskiego z ambasadorem Kazachstanu Alimem Kirabayevem.

Alim Kirabayev ambasadorem Kazachstanu w Polsce jest od marca 2020 roku, ale jak przyznaje, dopiero teraz z uwagi na złagodzenie obostrzeń odbywa oficjalne spotkania. Województwo opolskie zostało wybrał nieprzypadkowo. – Chcemy otworzyć mowy rozdział. Po zmniejszeniu obostrzeń, staramy się spotkać z włodarzami województw i miast. Dla województwa opolskiego mamy przygotowaną propozycję współpracy z naszym regionem w Kazachstanie, który graniczy z Rosją (wstępnie zaproponowano Obwód Pawłodarski). Mamy zaufanie do marszałka województwa i przedsiębiorców, którzy prowadzą tutaj swoje biznesy – mówi Jerzy Bar, konsul honorowy Kazachstanu.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła przedstawił oficjalnej delegacji z Kazachstanu obecnych partnerów województwa opolskiego. Opowiedział również o dominujących branżach w regionie. – Widzimy duże możliwości współpracy z Kazachstanem – mówił marszałek województwa, wskazując m.in. na uczelnie – tu zadeklarował gotowość zainicjowania partnerstwa czy gospodarkę, zwłaszcza poprzez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev mówił, że system samorządowy w jego państwie podobny jest do tego w Polsce. – Każdy rozwój potrzebuje stabilności. W Kazachstanie mieszka 120 narodowości. Największą i dominującą jest Polonia,  to 30 tysięcy Polaków. Te osoby są żywym mostem współpracy – podkreślał ambasador.

Samorządy Kazachstanu obecnie współpracują z Warszawą, Gdańskiem, województwem Wielkopolskim, Łódzkim i Lubelskim. Ostatnio nawiązano również współpracę z Katowicami i Zabrzem.

Przypomnijmy, że Kazachstan jest 9,5 razy większy od Polski, mieszka tam 19 milionów osób. Kraj jest nazywany bramą Azji Południowo-Wschodniej.