W Brożcu, w gminie Walce, mieszkańcy zrealizowali projekt pn. „Stodoła – nowoczesność z nutą tradycji”. W ogólnopolskim finale konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” projekt zdobył trzecią nagrodę! Dziś mieszkańy odebrali nagrodę.

Konkurs rozstrzygnięto podczas spotkania w Otrębusach z okazji Krajowego Dnia Sołtysa na Mazowszu. W mieniu mieszkańców Brożca nagrodę odebrali sołtys Justyna Namyslo i przewodniczący Rady Sołeckiej Henryk Szczęśniak. A w nagrodę wieś otrzymała od organizatora etapu krajowego konkursu, tj. Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, czek w wysokości 4 500 zł. W Otrębusach, gdzie spotkali się laureaci, gratulacje złożył im także członek zarządu województwa Antoni Konopka.

Inicjatywa remontu i wykorzystania stodoły, znajdującej się przy placu rekreacyjnym na terenie, gdzie kiedyś funkcjonował PGR, była pomysłem mieszkańców. Dzięki wyremontowaniu stodoły mieszkańcy Brożca zdobyli schludne, bezpieczne i wygodne miejsce dla realizacji wielu lokalnych inicjatyw. Organizowane są tam imprezy integracyjne, biesiady, koncerty, gry terenowe dla młodzieży, warsztaty edukacyjne, jak również przygotowywana jest  korona żniwna.

Bliskie sąsiedztwo zabytkowego spichlerza podnosi atrakcyjność nie tylko tego obiektu, ale i całej wsi, bo w trakcie trwania różnych wydarzeń, możliwe jest zwiedzanie muzeum znajdującego się w spichlerzu. Wyremontowane ściany zdobią zdjęcia mieszkańców z okresu międzywojennego przy pracach polowych oraz ukazują życie na wsi w minionych latach. Całkowita wartość realizowanego od 2016 do 2018r. projektu to ponad 70 tys. zł, z czego z funduszu sołeckiego pochodziła jedna trzecia środków, a wkład własny sołectwa i środki sponsorów to ponad 66% wartości projektu.  

Udostępnij wpis: