„Akcja dla serca 3” to kolejny projekt Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego strażacy ochotnicy  są coraz lepiej przygotowani do niesienia pomocy w przypadku zagrożenia życia. Dziś otrzymali dla swoich jednostek kolejne automatyczne defibrylatory.

W sobotę w starostwie w Kluczborku marszałek Andrzej Buła przekazał strażakom z powiatu kluczborskiego sprzęt medyczny, kupiony z budżetu województwa w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wyposażenie otrzymały 33 jednostki OSP oraz Wołczyński Ośrodek Kultury – to m.in. defibrylatory AED, fantomy szkoleniowe i kapsuły do umieszczania defibrylatorów na zewnątrz budynków.

Marszałek podkreślał, że to duża przyjemność współpracować z ludźmi, którzy dużą część własnego życia oddają, by pomagać innym. – Ważne jest też to, że ta akcja to nie wydarzenie jednorazowe. Projekt to także szkolenia mieszkańców, by i oni potrafili pomóc w razie zagrożenia życia.

Starosta Mirosław Birecki cieszył się natomiast, że teraz powiat kluczborski jest tym, w którym jest największa liczba defibrylatorów w stosunku do liczby mieszkańców. Pomysłodawca projektu, Artur Nowak, informował, że w tej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego udało się zebrać ponad 6000 głosów, które pozwoliły na jego realizację. – Po raz trzeci strażacy z powiatu kluczborskiego  wygrali projekt. W sumie w powiecie mamy już 40 defibrylatorów AED. To wspiera bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, także te najmniejsze jego miejscowości, jak np. Janówka czy Laskowice, są zabezpieczone – dodawał.

Krzysztof Janki z OSP w Kostowie mówił, że w ubiegłym roku jego jednostka dostała defibrylator, a teraz zestaw szkoleniowy z fantomem. –  Ludzie jeszcze nie są na tyle odważni, żeby korzystać z defibrylatora. A teraz będziemy mogli zrobić szereg ćwiczeń, żeby każdy mógł sam przetestować jego użycie. Wtedy ta odwaga będzie większa i być może będzie można uratować komuś życie – mówił.

Jaki sprzęt dokładnie odebrali beneficjenci projektu?

8 defibrylatorów wraz z kluczem pediatrycznym otrzymali strażacy z  Kujakowic Górnych, Bażanów,  Wąsic, Wierzbicy Górnej, Wojsławic,  Nasala,  Proślic i  Wołczyński Ośrodek Kultury.  16 fantomów i kompletów elektrod szkoleniowych trafiło do Biadacza, Bogacicy,  Kujakowic Dolnych, Borkowic,  Łowkowic, Wołczynu, Gierałcic, Komorzna,  Byczyny, Roszkowic, Kostowa,  Jakubowic, Janówki,  Jasieni, Ciarki oraz Laskowic. Jest także 10 kapsuł zewnętrznych na defibrylatory, które zostały przekazane do Bąkowa, Szymonkowa, Szumu,  Skałągi, Wierzbicy Dolnej, Paruszowic, Chocianowic, Lasowic Małych, Lasowic Wielkich oraz Gronowic.

Warto przypomnieć, że w latach 2018-2019 zrealizowano pięć projektów z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach których zakupiono już 65 defibrylatorów terapeutycznych wraz z wyposażeniem i gablotami oraz 3 defibrylatory treningowe. Ten sprzęt został przekazany strażakom w użyczenie podczas dwóch pierwszych edycji MBO. W czerwcu tego roku termin użyczenia tego sprzętu się kończy – wtedy stanie się on już własnością jednostek OSP.

VR

Udostępnij wpis: