15 sierpnia obchodzimy tradycyjnie Święto Wojska Polskiego. To okazja do upamiętnienia bohaterów, żołnierzy walczących na różnych frontach świata, ale również poznania wojska z bliska. W stolicy oprócz uroczystości oficjalnych odbył się Piknik Żołnierski z licznymi atrakcjami. 

Wspólnie z mieszkańcami świętowali przedstawiciele samorządu, administracji rządowej, posłowie, kombatanci, członkowie organizacji kresowych, grup rekonstrukcyjnych i służb mundurowych. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w opolskiej Katedrze, następnie ulicami Opola przeszedł przemarsz pododdziałów żołnierzy 10 Brygady Logistycznej oraz Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej. Punktualnie w południe rozpoczęły się oficjalne uroczystości rocznicowe.

Samorząd województwa opolskiego reprezentował członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. Jak mówił, święto to powinno nam przypominać o bohaterstwie polskich żołnierzy. – Mija 99 lat od bitwy warszawskiej. Czcimy tę rocznicę, bo upamiętnia  wyjątkowe wydarzenie historyczne. Jest także godną  okazją dla nas, dla cywilnego społeczeństwa, do złożenia podziękowania i szacunku należnego wojskowym i ich rodzinom. W tę rocznicę czcimy pamięć poległych na wielu polach bitewnych w walkach o niepodległość Polski, składamy hołd żołnierzom tamtych dni i bohaterom wielu  pokoleń Polaków, którzy w walce o przetrwanie narodu złożyli największą ofiarę – przypomniał.

Jak dodał, nie możemy zapominać o innym ważnym wydarzeniu sprzed stu lat. – W nocy z 16 na 17 sierpnia, 100 lat temu, wybuchło I powstanie śląskie. Powstańcami dowodził Alfons Zgrzebniok z Dziergowic. I choć przy przeważających siłach wroga ten zryw skazany był na niepowodzenie, to Polacy uwierzyli, że pokonanie wroga nie jest niemożliwe i stawali do walki na Śląsku jeszcze dwukrotnie – przypomniał.

Złożył również serdeczne podziękowania żołnierzom, którzy zawsze strzegą bezpieczeństwa Polski. – Dzisiaj wojsko polskie to dobrze wyszkoleni oraz wyposażeni w najnowsze technologie walki i obrony żołnierze, którzy służąc z mandatu narodowego i sojuszniczego NATO, zyskują uznanie i przynoszą chlubę Polsce. Składam wyrazy uznania za osiągnięcia, profesjonalizm, poświęcenie i odwagę.  Gorąco dziękuję za to, że zawsze jesteście blisko nas i gotowi przyjść z pomocą – mówił.

Na opolskim placu Wolności do godzin popołudniowych godzin trwał Piknik Żołnierski. Można było podziwiać nowoczesny i zabytkowy sprzęt wojskowy, grupy rekonstrukcyjne i kawalerię konną. Na spragnionych żołnierskich przysmaków czekało 500 litrów prawdziwej wojskowej grochówki.