Rok realizacji projektu opieki nad matką i dzieckiem to ponad 4 tysiące osób, które skorzystały z badań, konsultacji i porad specjalistów. Dbamy o przyszłe mamy, rodziców i dzieci. Skorzystaj także Ty i Twoja rodzina.

Duże zainteresowanie projektem

Liczby mówią sama za siebie. Ponad tysiąc kobiet do 35 roku życia skorzystało z bezpłatnych badań prenatalnych. Około 2400 dzieci zostało skonsultowanych ze specjalistami. Te z problemami skierowano do dalszej opieki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również porady dla rodziców, których było około 2 tysiące. – Widać wyraźne zainteresowanie rodziców różnymi formami wsparcia, co pokazał ubiegłoroczny boom urodzin. Bardzo nas to cieszy. To jedyna możliwość skorzystania z tak szerokiego wsparcia poza systemem zdrowotnym. Projekt trwa do końca roku i planuje się jego kontynuację – wyjaśniał Edward Puchała, dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu na spotkaniu, informującym o działaniach projektu. Jak przyznaje wicemarszałek Roman Kolek, wiele pozytywnych opinii o programie słychać od zadowolonych rodziców, lekarzy, pielęgniarek, położnych. – To ewenement w skali kraju. Jako jedyne województwo realizujemy tak szeroko zakrojony projekt, nastawiony na poprawę opieki nad matką i dzieckiem. Chodzi tu o jakość opieki i sprzyjanie zwiększaniu więzi matki i dziecka. Zależy nam, aby jak najwięcej osób skorzystało z tej możliwości bezpłatnego i ogólnodostępnego wsparcia. Co ważne, projekt przewiduje kompleksowość opieki – wyjaśnia.

Dziecko i mama w rękach specjalistów

Słowa Edwarda Puchały potwierdza Alina Kowalczykiewicz – Kuta, pediatra i neonatolog CGPiN w Opolu. – Rodzice chętnie korzystają z projektu. Robią to często profilaktycznie. Również wtedy, gdy np. domownicy, pediatra czy położna środowiskowa zauważą, że coś jest nie tak, np. nieprawidłowe odginanie się, nieprawidłowa pozycja dziecka czy też różne elementy z motoryki dziecka. Wtedy też albo uspokajam rodziców lub zalecam, co zrobić, aby prawidłowo się rozwijało – wyjaśnia lekarz. Jak przyznaje, kluczowe jest niwelowanie nieprawidłowości do 2 roku życia dziecka. Tę świadomość ma coraz więcej rodziców. – Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że zmieniło się podejście rodziców do profilaktyki. Widać to zwłaszcza w zaangażowaniu ojców. Pary najczęściej przychodzą razem, mają dużo pytań i wątpliwości, które dostarcza nam np. internet czy inne osoby. Rodzice są bardziej dojrzali i świadomi – stwierdza Alina Kowalczykiewicz – Kuta. Jako lekarz ocenia bada dzieci pod kątem oceny osiągania przez nie „kamieni milowych” w danym miesiącu życia dziecka. – Oceniam, co w danym miesiącu dziecko powinno osiągnąć w zakresie rozwoju, a konkretnie pięciu sfer – ruchowej, motoryki dużej, motoryki precyzyjnej, sfery emocjonalnej i społecznej. Jeżeli tak się nie stanie, oczywiście z dużym marginesem indywidualnego rozwoju, musimy doradzić rodzicom, czy nie wymaga rozszerzenia w zakresie rehabilitacji, fizykoterapii, żeby prawidłowo się rozwijało – objaśnia.

Czasami, jak przyznaje Małgorzata Gawor, pediatra i neonatolog, rodzic chce potwierdzenia swoich obserwacji. – Uspokajamy, służymy wsparciem rodzicom, u których pojawiły się wątpliwości, którzy widzą, lub wydaje się im, że widzą nieprawidłowości – mówi. – Nie wpadajmy w panikę i nie słuchajmy bezkrytycznie rad i tez o rozwoju malucha osób, które nie są specjalistami. Rozwój dziecka jest dynamiczny, ważne są pierwsze tygodnie, miesiące, ale kluczowe są przede wszystkim pierwsze dwa, trzy lata życia – dodaje pani doktor.

Budowanie relacji, poznawanie siebie

Ważnym czynnikiem w rozwoju dziecka jest aspekt psychologiczny i emocjonalny. Centrum służy również poradami psychologa. Jak przyznaje psycholog Wiktoria Kubiec, lepszemu zrozumieniu potrzeb dziecka służy m.in. badanie metodą skali Brazeltona, którym może być objęte dziecko od narodzin do 2 miesiąca życia. – Polega ona na obserwacji dziecka wraz z rodzicem. Rodzic poznaje sposób, w jaki maluch sygnalizuje np. stres czy swoje potrzeby. Już 2 dniowy noworodek jest nam w stanie pokazać, czego potrzebuje. To ważna wskazówka, jak uspakajać i wspierać dziecko. Jak wykorzystać zasoby, które dziecko już posiada i nie obciążać go nadmiernie bardzo intensywnym wsparciem – wyjaśnia psycholog. Ze specjalistą można skonsultować problemy z nadmiernym rozdrażnieniem dziecka, rozwój komunikacji i mowy, problemy ze snem dziecka. Podpowiadamy rodzicom, jak wyłapać obszary wsparcia, mocne strony dziecka. – Utwierdzamy rodziców, co robią dobrze i wspieramy, aby robili to intensywniej i więcej – przyznaje.

W ramach projektu rodzice i przyszli rodzice mogą skorzystać m.in. z bezpłatnych badań prenatalnych dla przyszłych mam do 35 r.ż., pogłębionej diagnostyki rozwoju (psychomotorycznego) dziecka, poradnictwa specjalistycznego dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 2, niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 czy szczepień przeciwko pneumokokom.

Projekt „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2” jest realizowany w ramach programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem „Opolskie dla rodziny”, moduł 1 – Poprawa jakości opieki nad kobietą w ciąży, porodu i połogu.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji nt. projektów realizowanych przez Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu każdy może znaleźć na stronie:

http://ginekologia.opole.pl/strona/opolskie-dla-rodziny/2231

Posluchaj wypowiedzi specjalistów:

kk

Udostępnij wpis: