Góra św. Anny to miejsce symboliczne. To właśnie tutaj 97 lat temu, 21 maja odbyła się najkrwawsza bitwa III Powstania Śląskiego. Uroczystości pod Pomnikiem Czynu Powstańczego to hołd dla bohaterów i wyraz wdzięczności za dziedzictwo Ziemi Śląskiej.

Uroczystości w tym niezwykle wymownym i symbolicznym miejscu zgromadziły kombatantów, harcerzy, władze samorządowe oraz mieszkańców województwa opolskiego.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka przybliżył trudną historię początku XX wieku, która skutkowała tym, że Górny Śląsk i jego mieszkańcy, mogli znaleźć się poza granicami Polski, swoją macierzą. – Powstanie, na czele którego stanął Wojciech Korfanty, to odpowiedź na decyzję, że cały obszar Plebiscytu ma pozostać w rękach Niemiec. Walczyli głównie Ślązacy, ale solidarnie z nimi o polski Śląsk bili się Kadeci Lwowscy. Ci młodzi polscy patrioci przedostali się do szeregów powstańczych i zasłynęli męstwem, zyskując wdzięczność i wielkie uznanie powstańców – przypomniał. Antoni Konopka mówił, że III Powstanie Śląskie miało bardzo ważne założenie i cel polityczny. Jak przypomniał, Rada Ligii Narodów przyznała Polsce 29 % powierzchni, prawie milion mieszkańców i przemysł. Ten ostatni pozwalał rozwijać Polskę i czynić z niej ważnego członka Europy.

O znaczeniu ziem, które dzięki Powstaniom znalazły się w Polsce mówiła również mjr Wanda Nowak. – To tereny o dużym znaczeniu gospodarczym. Polska, po wielu latach zaborów potrzebowała ich do rozwoju. To było wielkie poświecenie. O Śląsk inni się bili, wreszcie się złożyło, że Polacy zwyciężyli. Dlatego też co roku uczestniczę w tej uroczystości. Polacy się sprzeczają, ale gdy trzeba, to potrafią się zjednoczyć. Nie padają na kolana, tylko chwytają za broń – mówiła.

Tradycyjnie słowa hołdu Powstańcom przekazał również marszałek województwa śląskiego. List okolicznościowy w imieniu marszałka Wojciecha Saługi przeczytał Andrzej Romański z Gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego.

Dla Ryszarda Kańtocha, komendanta Hufca ZHP w Głubczycach, Góra św. Anny to symbol patriotyzmu. – Jestem tu wraz ze stu osobową  zuchów i harcerzy. Zawsze tu jesteśmy ponieważ to nasza mała Ojczyzna. Wychowanie patriotyczne w ZHP jest bardzo ważne. Ten rok jest szczególny, to 100 lecie Polskiego Związku Harcerskiego oraz setna rocznica odzyskania Niepodległości. Cieszę się, że swoją obecnością i harcerskim śpiewem uświetniamy tak ważne wydarzenie.

Ważnym punktem obchodów było złożenie biało – czerwonych wiązanek pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. Wydarzenie artystycznie wzbogacił występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz koncert głubczyckich harcerzy.

kk