Maciej Zakościelny wystąpi w trakcie XXXIV Festiwalu Muzycznego Święta Kwitnących Azalii w Mosznej. Przed melomanami sześć muzycznych wieczorów. Każdy z koncertów, to indywidualny charakter i nastrój w murach zabytkowego zamku z 99 wieżami.

Każdego roku uczestnicy festiwalu zaskakiwani są nowościami. Tak będzie i tym razem. 27 kwietnia w trakcie koncertu zatytułowanego „W kręgu muzyki filmowej z Maciejem Zakościelnym”, zobaczymy aktora w roli muzyka, a dokładnie skrzypka. Cykl koncertów rozpocznie się występem kwintetu Filharmonii Opolskiej „Opole Quartet” „Od Mozarta do Bregovicza muzyczna czasoprzestrzeń” (21.04). Będzie można usłyszeć tanga, nowe opracowania utworów Bregovicza czy specjalnie przygotowane na ten dzień opracowania na skrzypce Arkadiusza Czyżewskiego.

Wcześniej otwarta zostanie wystawa „Autorefleksja” prezentująca historię festiwalu.

Jak zapowiada dyrektor artystyczna Barbara Hortyńska do udziału w festiwalu zostało zaproszonych wielu wybitnych muzyków. Będzie można usłyszeć muzykę w wykonaniu pianisty Szymona Nehringa, Krakowskiego Kwintetu Dętego, Apertus Quartet, Tomasza Białka, Elżbiety Szafrańskiej czy debiutującej Oliwi Łukaszewicz. – Dbam o wysoki poziom festiwalu. W tym roku chciałam połączyć kilka sztuk. Dlatego zaprosiłam Macieja Zakościelnego, który oprócz gry na skrzypcach, będzie recytował wiersze księdza Mieczysława Malińskiego. Poezja jest dla mnie ważną częścią tego wydarzenia. Starałam się dobrać tak program, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przekrój jest olbrzymi. Jest muzyka filmowa oraz koncerty fortepianowe – dodaje Barbara Hortyńska.

Twórczość polskich kompozytorów kameralnych zaprezentuje kwartet Filharmonii Łódzkiej Apertus Quartet. Koncert zatytułowany „Koncert Muzyki Polskiej” odbędzie się 4 maja.

Debiutującą na scenie festiwalowej Oliwię Łukaszewicz usłyszymy w trakcie koncertu „Starsi Panowie na Zamku” (11.05). Twórczość Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego przypomni najlepsze lata piosenki kabaretowej. Ciekawą propozycją na wiosnę może okazać się koncert „Zakochani i Bachem otuleni…” (18.05). Mistrzowski recital Elżbiety Szafrańskiej na klawesynie, to nawiązanie do klasyki.

Na finał festiwalowych wieczorów będzie miał miejsce recital mistrzowski Szymona Nehringa „Dotykając Nieba” (25.05).

Prezes spółki Zamek Moszna Tomasz Ganczarek podkreśla, że festiwal odbywa się w czasie kiedy w ogrodach zamkowych kwitną azalie, a otoczenie zamku w tym czasie ma niezapomniany klimat. – Mury zamkowe kojarzą się z magiczną architekturą. Ale otoczenie przyciąga tysiące turystów. Koncerty w majowe miesiące dopełniają piękno przyrody i stanowią niesamowitą atrakcję. Corocznie w tym czasie odwiedza nas blisko 30 tysięcy osób – mówi Tomasz Ganczarek.

Stanisław Rakoczy wicemarszałek województwa opolskiego podkreśla, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w regionie. – Warto wspomnieć, że organizacja tego festiwalu możliwa jest dzięki unijnym pieniądzom pochodzącym z programu Leader. Program wspiera obszary wiejskie – mówi wicemarszałek Rakoczy

W tym roku koncert będzie transmitowany również na telebimach, które zostaną ustawione w zamkowej restauracji.

Dodajmy, że festiwal uzyskał nowy tytuł nawiązujący do założyciela i pomysłodawcy tego artystycznego wydarzenia Zbigniewa Pawlickiego. Organizowany jest on od 1984 roku i już od samego początku uzyskał tytuł jednego z ważniejszych muzycznych wydarzeń w Polsce i jest najstarszą muzyczną imprezą na Opolszczyźnie.

Tradycyjnie po koncertach melomani będą mieli okazję uczestnictwa w rozmowie z artystami.

PW/KK

 

 

Udostępnij wpis: