Kraj ten, tak nam geograficznie bliski, jest często odwiedzany przez Opolan. To kierunek sportów zimowych oraz weekendowych wycieczek krajoznawczych. Dostrzegany również przed przedsiębiorców. Warto wiec poznać mieszkańców i kulturę Czech.

Wiedzą o tym tegoroczni laureaci II edycji konkursu dla dzieci i młodzieży „Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów”. Łącznie do konkursu wpłynęło 49 prezentacji w czterech kategoriach wiekowych. Dotyczyły one m.in. postaci związanych z kulturą czeską, pięknych krajobrazów, miast czy życia codziennego naszych południowych sąsiadów.

Skojarzenia z Czechami są bardzo różne – zaczynając od kultowego Krecika, poprzez knedle, smażony ser, na praskim moście Karola kończąc. Kraj jednak – jak podkreślali uczestnicy i organizatorzy konkursu – tworzą ludzie i to właśnie wzajemne zainteresowanie sobą sprzyja współpracy i integracji po obu stronach granicy.

Mówił o tym m.in. Bönisch Jaromír z Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Kraju Morawsko – Śląskiego, regionu partnerskiego województwa opolskiego. – To cenna inicjatywa, nie chodzi nam wyłącznie o współpracę oficjalną i instytucjonalną, ale o nawiązywanie kontaktów dzieci, młodzieży, ich opiekunów. Ważne, żeby ją prowadzić i promować właśnie na płaszczyźnie sportu, oświaty, kultury.

Wyróżnione w konkursie zostały m.in. uczennice nyskiego Carolinum – Kamila Jasińska i Natalia Szewczenko. – Interesuje mnie kultura różnych państw, lubię języki obce, do Czech jeżdżę prawie co tydzień, ponieważ moja mama uczy języka czeskiego. To ona jest dla mnie źródłem wiedzy – mówiła Natalia. – Odwiedziłam fabrykę Škody w Mladá Boleslav, opowiadanie przewodnika było bardzo ciekawe, postanowiłam, że stworzę pracę o czeskiej motoryzacji – dodała Kamila. Konkurs pozwolił dowiedzieć się im wielu ciekawostek o Czechach np. o tym , że mały Mozart, już jako dziecko występował w Brnie.

Jak dodała Marzena Koral – Jacek z Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego, zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursu pojadą do Czech, aby na miejscu zetknąć się z kulturą czeską i spotkać się ze swoimi rówieśnikami. – Mamy również zamiar w przyszłym roku zaprosić do nas także młodych ludzi z czeskiego Kraju Morawsko – Śląskiego, aby poznali bliżej nasze województwo. Bardzo zależy nam na rozwijaniu współpracy z tym regionem, który od września 2017 jest naszym regionem partnerskim – podkreśliła.

Laureaci konkursu wraz z nauczycielami otrzymali pamiątkowe dyplomy, które w imieniu marszałka województwa Andrzeja Buły wręczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego we współpracy z Uniwersytetem Opolskim, Kuratorium Oświaty w Opolu, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Opola, Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, Polsko – Czeskim Towarzystwem Naukowym.

Warto dodać, że województwo opolskie aktywnie współpracuje z trzema regionami partnerskimi z Czech – Krajem Morawsko – Śląskim, Krajem Ołomunieckim oraz Krajem Środkowoczeskim. Pogranicze polsko – czeskie korzysta z możliwości, jakie daje Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

kk