W dniu 27 października 2017 roku odbył się w Trewirze koncert chopinowski w wykonaniu uczniów i pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.

W przepięknych wnętrzach kościoła Welschnonnen  rozbrzmiała tym razem muzyka Fryderyka Chopina. Koncert został podzielony na dwie części. W pierwszej części Klaudia Balcer oraz Jakub Tyszecki, uczniowie z klasy śpiewu solowego Agnieszki Mikoszy zaprezentowali znane pieśni polskiego kompozytora, m.in. Wiosna op.74 nr 2, Śliczny chłopiec op.74 nr 8 czy też Czary op. 74 nr 18 i inne. Druga część to koncert fortepianowy w wykonaniu Mateusza Mrożka – pianisty urodzonego w Opolu, który ukończył z wyróżnieniem edukację  w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu w klasie  prof. Celiny Hellerowej i jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie  w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Utwory fortepianowe, w których nie zabrakło znanych ballad, mazurków, fantazji oraz polonezów, zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez trewirską publiczność.

Koncert został zorganizowany przez Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji we współpracy z Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Trewirze. Koncert odbył się dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.