Dzieci, uczniowie gimnazjum oraz dorośli wystartowali w sobotę w IV Wojewódzkim Biegu Przełajowym o Puchar Borsuka. Dwa najdłuższe dystanse wynosiły 12 km oraz 3,5 km.

Start i meta zawodów w Zagwiździu znajdowała się obok zabytkowej kuźni, a trasa została wyznaczona w większości leśnymi duktami i polnymi drogami. Dla części zawodników był to atut, byli też tacy, którzy wolą biegi uliczne. Jak zauważa wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, uczestnik biegu na dystansie amatorskim, chodzi tu o zabawę i spotkanie. – W mojej ocenie dystans 3,5 km jest atrakcją dla tych, którzy biegają rekreacyjnie. Wybrałem właśnie ten dystans, a trasę oceniam jako świetnie przygotowaną, prowadziła ona przez las, dzięki temu było chłodno, a podłoże było miękkie. W trakcie biegu była okazja do rozmów, poczucia emocji i pośmiania się – dodał.

Na dystansie 12 kilometrów bieg zdominowali zawodnicy z Ukrainy. Jako pierwsza opolanka, a zarazem reprezentantka Polski na linię mety wbiegła Wioletta Uryga. – Dokuczał mi wiatr, do 6 km biegłam z zawodniczką z Ukrainy, później ona odskoczyła. Swoją karierę biegowa ukończyłam pięć lat temu, a te zawody traktuję czysto rozrywkowo. Przed startem trenowałam trzy tygodnie – mówiła Uryga.

Jan Kadłuczka z generalną drugą lokatą został zdominowany przez zawodnika z Ukrainy, a tuż po biegu powiedział. – Miejscami było piaszczyście, co utrudniało bieganie. 12 km to ciekawy dystans ponieważ jest długi i można już tutaj wykazać się sprawnościowo. Zacząłem spokojnie, utrzymywałem dobre tempo. W pewnej chwili prowadząc miałem małe zawahanie ponieważ zerwały się wstęgi i nie wiedziałem, którą ścieżkę wybrać. Dołączył do mnie zawodnik z Ukrainy. Przez 2 km biegliśmy razem, później była już jego przewaga, której nie udało mi się pokonać – dodaje.

Trzynastoletnia Oliwia Glajner brała udział w biegu na dystansie 1,2 km. i dobiegła jako pierwsza w swojej klasie wiekowej. – Jest to moja pasja, najbardziej kocham tańczyć. W tym biegu uczestniczę trzeci raz i zawsze staję na podium – dodaje Oliwia.

Ogólnie w zawodach wzięło udział ponad 150 osób. Dla najlepszych zawodników – mieszkańców województwa opolskiego marszałek Andrzej Buła przygotował karty upominkowe, dzięki którym można dokonać zakupów w jednym ze sklepów sportowych.

PW