…to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który pod auspicjami Komisji Europejskiej, obchodzony będzie od 16 do 22 września.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się spotkanie samorządowców, by porozmawiać o ich włączeniu się do Tygodnia i podejmowanych inicjatywach. Okazuje się bowiem, że opolskie miasta chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności – najczęściej są to dni bez samochodu – ale nie rejestrują się na specjalnej stronie ETZT.

– Samorząd województwa opolskiego – informował Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa – przeznaczył sporo pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na niską emisję. W projektach, które będą z programu realizowane planowane są m.in. budowy ścieżek rowerowych, centra przesiadkowe, modernizacje dróg powiatowych i gminnych. Te przedsięwzięcia mają zachęcać do korzystania z transportu zbiorowego, do organizowania wspólnych wyjazdów do pracy. – Chcemy m.in. opracować mobilną mapę ścieżek rowerowych w województwie. Zbierzemy od gmin istniejące trasy, a każda nowo powstała będzie uzupełniała mapę. Jest to przedsięwzięcie z pogranicza informatyki i geodezji – wyjaśniał Szymon Ogłaza, dodając, iż samorząd będzie promował transport zbiorowy i zabiegał w Polregio, by w trakcie Tygodnia mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i Opola mogli w obrębie miasta korzystać z darmowych przejazdów.

Maria Perkuszewska, krajowy koordynator ETZT z ramienia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zachęcała samorządowców do zaprezentowania swoich inicjatyw. Przedstawicielka Kędzierzyna-Koźla mówiła, iż w roku ubiegłym miasto zorganizowało „Siedem dni aktywności” – w ich ramach przedszkolaki odwiedzały miejscowe MZK, budowały model autobusu, odbył się happening z udziałem siatkarzy ZAKSY, porównywano ile osób zmieści się w samochodzie osobowym, a ile w autobusie.

Brzeg zorganizował w roku ubiegłym rowerowy rajd malucha zakończony piknikiem, a Krapkowice 50-godzinny przejazd pociągami przez Warszawę, Toruń, Trójmiasto dla kilkudziesięciu osobowej grupy młodzieży.

MS