Już po raz drugi w Skoroszycach zorganizowano Festiwal Folkloru Góralskiego. To właśnie tam, po 1945 roku, zamieszkało wielu górali. Dziś dbają o to, by folklor ich ziemi rodzinnej był obecny także w pamięci młodszych pokoleń, urodzonych już na Śląsku Opolskim.

Marszałek województwa opolskiego objął tę imprezę patronatem honorowym, a gościem górali był członek zarządu województwa Antoni Konopka. – Opolszczyzna jest bogata różnorodnością, ale nie tylko przyrody, a  przede wszystkim mieszkańców tego regionu – mówi i dodaje: – To świetne, że następuje powrót do korzeni i zainteresowanie kulturą ojców, nie tylko góralską. Nieopodal, w Grodkowie, zapowiadany jest przegląd kultury kresowej, są przeglądy kultury niemieckiej – i ta różnorodność jest piękna. Możemy  być przykładem dla innych regionów.

W Skoroszycach były tańce i śpiewanie góralskich piosenek, konkursy, zabawy dla dzieci, występy zespołów folklorystycznych, a przede wszystkim wspólna zabawa. Zjechali tam  także goście, m.in.  górale z Podhala i z Beskidów. Kolejny festiwal za rok.