Opolsko-szczeciński „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz okazał się niekwestionowanym zwycięzcą 42.Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka  Polska”, będących jednocześnie finałem drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka  Żywa”.

W niedzielę 23 kwietnia zakończył się jeden z najważniejszych festiwali  teatralnych w kraju – czyli Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”. Widzowie i jurorzy obejrzeli siedem przedstawień konkursowych. Jury pod przewodnictwem Janusza Majcherka przyznało wszystkie nagrody jednomyślnie – co podkreślono w werdykcie. I tak Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł otrzymały Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu za koprodukcję spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza. Jury nagrodziło także reżyserkę spektaklu Annę Augustynowicz i jego aktorów – główną nagrodę aktorską otrzymał Grzegorz Falkowski za rolę Henryka, pozostałe – Joanna Matuszak za rolę Matki, Grzegorz Młudzik za rolę Ojca, Arkadiusz Buszko za rolę Pijaka oraz Jędrzej Wielecki za debiut w roli Władzia. Oprócz tego jury przyznało wyróżnienia – za autorstwo i wykonanie muzyki do spektaklu „Książę Niezłomny” dla Dominika Strycharskiego, za próbę poszukiwania formy na pograniczu teatru dramatycznego i lalkowego w spektaklach „Wesele” i „Krzyżacy” Jakubowi Roszkowskiemu oraz trzy wyróżnienia aktorskie ex aequo za rolę Wrony, Wujka i Profesora w „Kartotece” Marianowi Czarkowskiemu, Cezaremu Ilczynie i Maciejowi Mydlakowi.

Janusz Majcherek, odczytując werdykt podkreślił, że jury wyraziło zaniepokojenie sposobem interpretowania tekstów klasycznych, jaki obecnie dominuje w wielu teatrach, a zarazem nadzieję, że w kolejnej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” komisja będzie miała bogatsze możliwości wyboru wartościowych realizacji scenicznych.

Podczas festiwalu pracowały także trzy inne gremia jurorskie . I tak jury społeczne, składające się z osób zawodowo niezwiązanych z teatrem postanowiło przyznać Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły spektaklowi „Krzyżacy” w wykonaniu zespołu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Jury wyróżniło dodatkowo „Ślub” oraz „Kartotekę” Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Majczaka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. To ostatnie przedstawienie zostało docenione przez jury, przyznające  Nagrodę Prezydenta Miasta Opola. Natomiast dziennikarze przyznali swoją nagrodę za spektakl Annie Augustynowicz za oryginalne odczytanie dramatu i konsekwentne przeprowadzenie swego zamiaru na scenie, zaś nagrodę aktorską Grzegorzowi  Falkowskiemu za rolę Henryka w „Ślubie”.

Publiczność, która do późnych godzin wieczornych czekała w teatrze na werdykt, przyjęła te rozstrzygnięcia z aplauzem. Wicemarszałek Stanisław Rakoczy mówił na zakończenie festiwalu, że w Opolu właśnie dokonało się kolejne znaczące wydarzenie kulturalne. – Jesteśmy zaszczyceni, że tak zacne zespoły i tak wspaniali znawcy sztuki Melpomeny przyjeżdżają do nas i chcą nam towarzyszyć już tyle lat – mówił.

VR

Udostępnij wpis: