Na co dzień służą chorym wykonując ciężką pracę. Dla wielu ten zawód to nie tylko praca, ale również powołanie. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które w tym roku obchodzą jubileusz dwudziestopięciolecia samorządu. Podczas spotkania Opolskiej Rady Pielęgniarek i Położnych nie zabrakło życzeń i podziękowań za trud oraz zaangażowanie włożone w pracę.
Co zmieniło się przez te 25 lat dzięki działalności zawodowego samorządu pielęgniarek i położnych? „25 lat to srebrny jubileusz. Działo się dużo. Powstała przede wszystkim ustawa o samorządzie, w której podstawowym zadaniem samorządu pielęgniarek i położnych określono sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu. Pacjent nam ufa, nasze zawody wykonywane są zgodnie z prawem i zgodnie z kodeksem etyki. Naszą lekcję odrabiamy bardzo dobrze. Wiemy jak opiekować się pacjentem. Mamy tylko jeden problem – jest nas za mało w systemie. Jeżeli mówimy o jakości, nie może być tak, że tam gdzie na dyżurze powinno być pięć pielęgniarek są dwie albo jedna. Nie można mówić o pełnym profesjonalizmie kiedy pielęgniarka przychodzi na dyżur i wybiera, co zdąży zrobić a czego nie zdąży zrobić. Chcemy dobrej strategii dla pielęgniarstwa i dobrej strategii dla naszych młodych koleżanek” – mówiła Zofia Małys, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Prezes dziękowała Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Opolu za mijające lata współpracy, podkreślając, że jest to wiodąca izba w Polsce.

Na problemy pielęgniarek i położnych, zwróciła również uwagę Sabina Wiatkowska. „Przed nami kolejne lata pracy, kolejne 25 lat a może i więcej. W ten okres wchodzimy borykając się z problemem braku zastępstwa pokoleniowego. Dziś polska jest państwem świetnie wykształconych pielęgniarek i położnych ale niestety dla krajów UE. Konieczne są rozwiązania systemowe które zachęcą nasz młode koleżanki, pielęgniarki i położne, do pozostania w kraju”.

Podczas uroczystej gali zasłużonym pielęgniarkom i położnym wręczono nagrody i wyróżnienia. Na wniosek wicemarszałka Romana Kolka odznaką „Za zasługi dla Województwa Opolskiego” wyróżnione zostały Ewa Janiuk, wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Sabina Wiatkowska, Przewodnicząca Opolskiej Rady Pielęgniarek i Położnych, które przez lata swojej pracy wykazały się szczególnym zaangażowaniem w działalność samorządu, w dobro województwa oraz promowanie idei swojego zawodu.

Ważne jest abyśmy na poziomie kraju wszyscy zrozumieli, że zdrowie jest wartością najwyższą i bez zdrowia nie będzie zdrowej gospodarki. To jest przesłanie, które od wielu lat się pojawia i stawia ponad podziałami politycznymi pewne kierunki działań, natomiast praktyka niestety bywa smutna. Ale dziś nie chcę mówić o tych smutnych akcentach. Wszyscy Państwo macie dziś 25 lat. W imieniu całego Zarządu Województwa Opolskiego składam podziękowania. Znamy się od wielu lat, myślę że nie tylko słowami a czynem i współpracą będziemy wypełniać kolejne lata. Cieszę się, że wspólnie otwieramy te kolejne 25 lat” – mówił marszałek.

AP