Fiński koncern Stora Enso Wood Products otworzył dzisiaj nowo zbudowany zakład w Murowie, który będzie się specjalizował w produkcji drewna budowlanego. Docelowo przerabiać się tu będzie 400 tys. metrów sześciennych drewna, firma zatrudni 300 pracowników. Murowski zakład kosztował 27 mln euro.

Stora Enzo kupiła w roku 2006 upadły tartak, przed dwoma laty zamontowano w nim linię do przecierania drewna, w tym roku zakończono budowę zakładu drewna klejonego, które znajduje zbyt m.in. w Japonii i Nowej Zelandii. I jak mówił Robert Motała, prezes zarządu firmy, można z niego stawiać ekologiczne budynki (nawet o 25 piętrach), robić to szybko, a odnawialny budulec sprawia, że wnętrza są przyjazne.

Koncern, który ma drugą na świecie pozycję wśród zakładów branży drzewnej, niedawno zakupił i zamontował w Murowie największą (400 metrową) w Europie linię do sortowania drewna okrągłego.

Uczestniczący w uroczystości oficjalnego otwarcia, członek Zarządu Województwa, Szymon Ogłaza, podkreślał ogromne znaczenie murowskiego zakładu zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla regionu. – Murów mocno uprzemysłowiony nie był, ale miał potencjał, który został wykorzystany. Cieszę się, że dzięki takim inwestorom jak Stora Enso, region rozwija się gospodarczo, a województwo zyskało opinię przyjaznego przedsiębiorcom.
Zadowolenia nie krył też, wójt Murowa, wielki orędownik budowy. – Cieszę się z tak prężnej firmy na naszym terenie, bo to nasz podatek. Ważne jest też to, że mieszkańcy gminy mogą mieć poczucie bezpieczeństwa – na miejscu zdobędą stabilne zatrudnienie i dzięki niemu utrzymają rodzinę. Liczę, że zarobione pieniądze trafią do miejscowych sklepów i rzemieślników i ożywią lokalny rynek. Jeden z najpiękniejszych zakładów w świecie, to także prestiż dla naszego samorządu – mówił.

Robert Motała podkreślał, że zakład ma dobrą infrastrukturę i dobrze przygotowaną kadrę, co składa się na solidny fundament. – Jesteśmy pracodawcą, który dba o pracowników, a współpraca z otoczeniem układa się nam perfekcyjnie. Każdy inwestor życzyłby sobie takich partnerów – powiedział.
Stora Enso Wood Products ma zakłady w 35 krajach, zatrudnia łącznie 29 tysięcy pracowników.

MS