Na zaproszenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu przebywała na Opolszczyźnie czteroosobowa delegacja Regionalnego Dowództwa Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej w Ołomuńcu. Na zakończenie wizyty z czeskim gośćmi spotkał się wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

Czescy wojskowi informowali, iż są w naszym regionie po raz czwarty, a spotkanie z polskimi oficerami związane jest m.in. z wymianą doświadczeń w sprawach obronnych, a także reagowania kryzysowego na terenach przygranicznych.

Stanisław Rakoczy przypomniał, że Kraj Ołomuniecki jest jednym z najstarszych partnerów zagranicznych województwa opolskiego. – Wspaniale rozwija się nam współpraca we wszystkich dziedzinach – od kultury i wymiany młodzieży począwszy, po wspólne działania służb mundurowych, zwłaszcza strażaków, którzy nie bacząc na granicę pomagają w sytuacjach zagrożeń – mówił marszałek.

W trakcie wizyty Czesi podkreślali walory naszego regionu, zapowiadając, że przyjadą tu kolejny raz prywatnie – bo przecież mamy do siebie blisko. Rozmowa od turystyki i tego, co warto zobaczyć przeszła na recepturę kołacza śląskiego, który gościom bardzo smakował, a zakończyła się wątkami literackimi. Wicemarszałek Rakoczy przywołał postać wojaka Szwejka, Czesi zrewanżowali się znajomością postaci pana Zagłoby.

MS