Na Górze Świętej Anny pod Pomnikiem Czynu Powstańczego, odbyła się w sobotę, 21 maja, uroczystość dla uczczenia 95 rocznicy III Powstania Śląskiego.

Wzięli w niej udział mieszkańcy regionu opolskiego oraz śląskiego, a także władze państwowe i samorządowe obu regionów, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie przybyli harcerze m.in. z Grodkowa, Kietrza, Głubczyc. Tych ostatnich w sposób szczególny przywitał marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła: – Pamiętajcie, że tam gdzie mieszkacie, zaczyna się Polska – powiedział. Harcerze zrewanżowali się głośnym okrzykiem.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i wspólnej modlitwy „Ojcze nasz”. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili marszałek i wojewoda opolski, Adrian Czubak. W imieniu marszałka śląskiego, Wojciecha Saługi, głos zabierał Andrzej Romański.

Spotykamy się na Górze Świętej Anny, by oddać hołd bohaterom powstań śląskich – mówił marszałek Andrzej Buła.- Czyn i ofiara są wpisane na zawsze w to miejsce. Jednocześnie są naszym wspólnym dziedzictwem, które zobowiązuje nas nie tylko do pamięci, ale wspólnego działania – w imię całej społeczności Śląska – powiedział, dodając, że wspólnie z samorządem województwa śląskiego przygotowywany jest Leksykon Powstań Śląskich na setną rocznicę I Powstania Śląskiego – jako dowód wspólnej odpowiedzialności. Góra Świętej Anny ma się stać miejscem jeszcze bardziej wyjątkowym i atrakcyjnym historycznie. – Wierzę, że tutaj, na tej pięknej górze pamięci, każdy pochyli głowę w zadumie i z szacunkiem dla naszych przodków. Bo Góra Świętej Anny to historia, ale dla Ślązaków to także góra cennych po dzień dzisiejszy wartości. Wartość najwyższa, to wspólnota Śląska oraz głęboko zakorzeniony szacunek dla odmienności i wielokulturowości, ekumenizm i dialog ponad podziałami – stwierdził marszałek.

Po apelu pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Samorząd województwa opolskiego reprezentowali, oprócz marszałka Andrzeja Buły, wicemarszałek Roman Kolek oraz członkowie zarządu Antoni Konopka i Szymon Ogłaza. Po uroczystości harcerze zaprosili organizatorów uroczystości do wspólnego zdjęcia u stóp Pomnika Czynu Powstańczego.

MS

Udostępnij wpis: